Kijów żąda ekstradycji mężczyzn w wieku poborowym.

Z doniesień prasowych wynika, że ​​Polska rozpoczęła deportację mężczyzn, którzy według ukraińskich władz opuścili kraj 'nielegalnie'. W związku z tym Wiktor Medwedczuk radzi swoim rodakom ucieczkę z UE do Rosji.
 
W opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu znany działacz ukraińskiej opozycji Wiktor Medwedczuk wezwał swoich rodaków mieszkających w UE do jak najszybszej ucieczki do Rosji. Daje tę radę w obliczu licznych doniesień, że kilka krajów UE planuje odesłać do kraju ukraińskich mężczyzn w wieku poborowym, którzy szukali schronienia w Europie przed wojną i mobilizacją. Kraje te uginają się w ten sposób przed żądaniami Kijowa.
 
Lider parlamentarnej grupy Zelenskiego 'Sługa Narodu' Dawid Arakamija powiedział w weekend w ukraińskiej telewizji: "Mamy obecnie bardzo pozytywne perspektywy w zakresie międzynarodowej pomocy prawnej. Dzięki temu nasze organy ścigania mogą w dowolnym kraju, z wyjątkiem Rosji, złożyć wnioski o ekstradycję osób, które uchyliły się od mobilizacji opuszczając kraj i sprowadzić je na Ukrainę w celu poniesienia odpowiedzialności”.
 
Medwedczuk oświadczył, że planowana ekstradycja Ukraińców, którzy nie chcieli odbyć służby wojskowej w okopach, narusza 'prawo do bycia pacyfistą, do posiadania antywojennych poglądów politycznych i religijnych'. Zachód po raz kolejny udowadnia, że ​​'namiętnie czerpie przyjemność' z prowadzenia wojny przeciw Rosji, ale tylko przy pomocy Ukraińców, których 'chętnie oddaje do dyspozycji reżimowi Zelenskiego'.
 
Polityk opozycji przypomina, że ​​od 2014 roku na Ukrainie trwają prześladowania pacyfistów, przytaczając jako przykład sprawę Rusłana Kozaby, nominowanego od tego czasu do Pokojowej Nagrody Nobla. Ukraińskie partie promujące pokój również zostały dawno zdelegalizowane, a ukraińskie media, które pozwalały na takie wypowiedzi, zostały zamknięte.
 
Ukraiński polityk uważa za bardzo prawdopodobne, że zapowiedzi o ekstradycji Ukraińców na Ukrainę wkrótce zostaną zrealizowane: "Kraje zachodnie z pewnością mogą poprzeć ekstradycję Ukraińców. Dlaczego? - Ponieważ wojna jest opłacalna dla władz w tych krajach. Rosną budżety obronne, handel bronią przynosi dochody, walczące frakcje otrzymują środki finansowe i wsparcie. W tej sytuacji zachodni beneficjenci wojny nie są zainteresowani losem ukraińskich uchodźców".
 
Co powinni zrobić Ukraińcy, którzy nie chcą walczyć - pyta Medwedczuk i daje następującą odpowiedź: "Przyjedźcie do Rosji, nie zostaniecie stąd wydaleni! Tutaj nie będziecie zmuszani do walki za Zelenskiego. Dziś Rosja jest zbawieniem dla Ukraińców, bo Zachód ich już dawno zdradził i będzie zdradzał ich jeszcze raz. Rosja przyjmuje miliony obywateli Ukrainy, daje im możliwość osiedlenia się, rozpoczęcia godnego życia, kariery i robienia interesów. Władze ukraińskie starają się nadal wyprzeć Ukraińców do Rosji i dobrze sobie z tym radzą”.
 
Tymczasem w poniedziałek 'Rzeczpospolita' podała, że ​​Polska rozpoczęła już deportację na Ukrainę mężczyzn -ukraińskich uchodźców wojennych, którzy według władz Kijowa wyjechali nielegalnie.
 
Habilitowany prawnik Wiktor Medwedczuk dał się poznać jako współzałożyciel Socjaldemokratycznej Partii Ukrainy i poseł do ukraińskiego parlamentu. Od 2002 do 2005 roku stał na czele administracji prezydenta Kuczmy. Po zwycięstwie Majdanu w lutym 2014 roku brał udział w różnych projektach opozycyjnych.
 
We wrześniu 2021 r. Wiktor Medwedczuk został oskarżony o zdradę stanu i umieszczony w areszcie domowym. 20 marca 2022 roku Zelenski ostatecznie dekretem zdelegalizował 'Platformę Opozycyjną - Dla Życia', wraz z dziewięcioma innymi partiami opozycyjnymi. 
 
Ukraińskie tajne służby SBU aresztowały Medwedczuka 20 kwietnia 2022 roku i umieściły go 'w lochu', gdzie, jak stwierdził, był poddawany 'ciągłej presji psychicznej i poniżaniu'. We wrześniu 2022 roku został przewieziony samolotem do Polski, a następnie do Turcji, gdzie ostatecznie został przekazany władzom rosyjskim. Wiktor Medwedczuk mieszka obecnie w Rosji.
 
https://freede.tech/international/179748-medwedtschuk-ruft-landsleute-zur-flucht-nach-russland-auf/
 
Opracował: Zygmunt Białas