i amerykańską broń w celu ataku na Krym

Obie decyzje wywołały poważne ostrzeżenia ze strony uzbrojonej w broń nuklearną Rosji i obie byłyby nie do pomyślenia rok temu.
 
W niedzielnym wywiadzie dla Jake'a Tappera z CNN podczas szczytu G7 w Hiroszimie, doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan dał jasno do zrozumienia, że Waszyngton zaaprobuje użycie amerykańskiej broni w ofensywie mającej na celu odzyskanie Krymu; przerażająca perspektywa, która zdaniem wielu ekspertów może doprowadzić do wojny nuklearnej w konflikcie. Sullivan powiedział Tapperowi, że chociaż Stany Zjednoczone zakazały użycia amerykańskiej broni do ataku na Rosję, to uważają Krym za część Ukrainy, a nie Rosji.
 
Moskwa uważa Krym za część Federacji Rosyjskiej od 2014 roku, co oznacza, że wysiłki zmierzające do odzyskania Krymu byłyby traktowane - przynajmniej teoretycznie - jak inwazja na jakąkolwiek inną część Rosji. Tylko dzięki arbitralnemu biurokratycznemu nadzorowi Krym stał się częścią Ukrainy po rozpadzie Związku Radzieckiego, a mieszkańcy Krymu w przeważającej większości wolą być częścią Federacji Rosyjskiej. To, że wkrótce możemy zostać uwikłani w nuklearną trzecią wojnę światową z tego powodu, zdaje się być absurdem.
 
W tym samym wywiadzie Tapper zapytał Sullivana o zmianę polityki administracji Bidena w zakresie autoryzacji rozmieszczenia myśliwców F-16 na Ukrainie i chciał wiedzieć, dlaczego myśliwce nie zostały autoryzowane wcześniej: "Kilka miesięcy temu prezydent powiedział, że nie ma podstaw wojskowych do przekazania Ukrainie myśliwców i że Ukraina w ogóle ich nie potrzebuje. Co się zmieniło? I czy te odrzutowce nie byłyby bardziej skuteczne, gdyby Ukraina została przeszkolona na czas do nadchodzącej kontrofensywy i miała je do swojej dyspozycji?"
 
Obrzydliwe jest to, że propagandziści mass mediów krytykują rząd USA za jego podżeganie do wojny tylko wtedy, gdy naciskają na niego, domagając się odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie prowadzi większej wojny. Tworzy to iluzję odważnego dziennikarstwa, podczas gdy w rzeczywistości ci kolesie tylko generują aprobatę dla zwiększonych agresji, które USA i tak chcą prowadzić.
 
Eskalacja ta wywołała zdecydowane ostrzeżenia ze strony Moskwy, które zostały zignorowane przez Bidena. W artykule zatytułowanym 'Russia Says West Providing F-16s to Ukraine a 'Colossal Risk' Dave DeCamp z Antiwar pisze: "Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Gruszko powiedział w sobotę, że zachodnie plany dostarczenia Ukrainie amerykańskich myśliwców F-16 niosą ze sobą kolosalne ryzyko". Ostatniego dnia szczytu G7 w Hiroszimie prezydent Biden został zapytany, jak widzi ocenę Rosji, która nazwała plan F-16 'kolosalnym ryzykiem'. Odpowiedział: "Dla nich jest".
 
Jak zauważył Tapper, zarówno decyzja w sprawie F-16, jak i decyzja w sprawie Krymu oznaczają gwałtowną zmianę polityki administracji Bidena w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Ta wojna zastępcza nadal eskaluje. Agresje, które kiedyś uważano za nie do pomyślenia, ponieważ mogłyby wywołać wymianę nuklearną, są obecnie powszechne. Za każdym razem, gdy dochodzi do nowej, niegdyś niewyobrażalnej eskalacji, jastrzębie już naciskają na kolejną.
 
Jak już wspomnieliśmy, ta postępująca eskalacja stanowi dla Rosji zachętę do zwiększenia własnej agresji przeciwko samemu NATO. Za każdym razem, gdy Zachód przekracza kolejną linię i brak odpowiedzi Moskwy w postaci bezpośredniej konfrontacji wojskowej, Zachód traktuje to jako znak, że może ponownie zwiększyć eskalację. To przygotowuje grunt dla coraz więcej bezpośrednich ataków na Federację Rosyjską wspieranych przez Zachód. W pewnym momencie Rosja w jakiś sposób pokaże NATO, że nie warto z nią zadzierać - będzie niebezpiecznie.
 
To nie w porządku, że nasi władcy bawią się naszym życiem w ten sposób. Nie jest w porządku, że coraz częściej uciekają się do eskalacji nuklearnej w imię zabezpieczenia jednobiegunowej hegemonii USA. Ci ludzie jasno dają do zrozumienia, że rozsądek i rozwaga nie mają tu nic do rzeczy. Każdy człowiek na świecie powinien głośno i jednoznacznie krzyczeć 'NIE'.
 
https://uncutnews.ch/biden-genehmigt-f-16-fuer-die-ukraine-us-waffen-zum-angriff-auf-die-krim/
 
Opracował: Zygmunt Białas