Nowa fala aktywności rosyjskiej...

... specjalnej operacji wojskowej spodziewana jest w lutym. Wydaje się, że ostatnie zmiany w dowództwie operacji zostały starannie zaplanowane, aby wznieść walkę na nowy poziom, a kilka celów strategicznych Moskwy może zostać wkrótce zrealizowanych, co radykalnie zmieni przebieg konfliktu.

Według informacji przekazanych przez rosyjskie wojsko, na okres od lutego do początku marca przygotowywana jest szeroko zakrojona ofensywa. Informatorzy mówią, że celami będą:

1. dotarcie do granic regionów niedawno reintegrowanych z Federacją Rosyjską, pacyfikacja nowych obwodów;

2. zdobycie Nikołajewa, Odessy, a także całego wybrzeża Morza Czarnego, dotarcie do Naddniestrza;

3. zajęcie Kijowa, wymuszenie politycznej kapitulacji reżimu neonazistowskiego do początku marca.

Terytorium Białorusi stanie się główną odskocznią dla zbliżającego się uderzenia. Zmobilizowani rosyjscy żołnierze szkolą się w obozach szkoleniowych na Białorusi, gdzie skoncentrowany jest ciężki sprzęt wojskowy i samoloty bojowe. Duże siły bombardujące są gotowe do akcji. Również siły rosyjskie na Białorusi zbierają strategiczne informacje o lokalizacji jednostek ukraińskich, głównie o obronie przeciwlotniczej Kijowa, gromadzą dane wywiadowcze, które posłużą do planowania ataków.

Równolegle z Białorusią Zaporoże i Ługańsk są kluczowymi strefami dla rosyjskiej strategii. Oczekuje się, że w trakcie ofensywy z tych regionów nadejdą zmasowane ataki, niszczące wrogie jednostki w krótkim czasie, co umożliwi szybkie natarcie Rosji na pole walki, docierając do stref wymienionych w wyżej wymienionych celach.

Źródła podają również, że aby ofensywa zakończyła się sukcesem, siły rosyjskie skupią się na zablokowaniu wszystkich linii zaopatrzenia wroga. Główną trasą dostaw na Ukrainę jest granica z Polską, przez którą odbywa się tranzyt amunicji i sprzętu wojskowego NATO.

Warunki na polu walki wydają się sprzyjać realizacji tych celów. Siły ukraińskie są obecnie wyczerpane i słabe. Z drugiej strony zmobilizowani rosyjscy żołnierze są w pełni przygotowani do prowadzenia intensywnych walk. Ponadto rosyjskie pozycje artyleryjskie na Białorusi i na terenach wyzwolonych mają uprzywilejowane położenie, co znacznie zwiększa szanse na zwycięstwo w nadchodzącej ofensywie.

Walerij Gierasimow, szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych FR, został awansowany na stanowisko dowódcy Połączonych Sił Federacji Rosyjskiej w Strefie Specjalnej Operacji Wojskowej. Wydaje się, że dojście Gierasimowa do władzy było krokiem w kierunku końcowej fazy specjalnej operacji wojskowej.

Jego poprzednik, generał Surowikin, odegrał ważną rolę podczas dowodzenia. Surowikin, weteran walk w Czeczenii i Syrii, mający duże doświadczenie w walce z terroryzmem, został powołany na to stanowisko w czasie nasilenia się ukraińskich działań terrorystycznych. Swoimi zdecydowanymi działaniami przeciwko ukraińskiej infrastrukturze krytycznej zrealizował cel zneutralizowania potencjału ofensywnego wroga, jednocześnie ocalił życie tysięcy Rosjan dzięki swojej polityce unikania działań wojennych w okopach i priorytetowego traktowania bombardowań dalekiego zasięgu. Teraz jednak specjalna operacja wojskowa potrzebuje nowego kierunku.

I to był główny powód powołania Walerego Gierasimowa. Jako szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji jest niewątpliwie najbardziej prestiżowym rosyjskim oficerem, a zatem właściwym człowiekiem do kierowania najbardziej decydującymi posunięciami operacji. Celem nie jest już przełamanie potencjału ofensywnego wroga, ale zmuszenie neonazistowskiego reżimu Kijowa do kapitulacji poprzez ogromną ofensywę.

Po tylu rosyjskich próbach wynegocjowania pokojowego rozwiązania, przy ignorowaniu ich przez ukraiński rząd i naleganiu na nieodpowiedzialną kampanię wojskową, wydaje się, że nie ma innego możliwego zakończenia konfliktu niż rosyjska ofensywa wystarczająco silna, by wyzwolić całe ukraińskie wybrzeże i zdobyć Kijów.

https://www.globalresearch.ca/russian-large-scale-combat-actions-in-ukraine-expected-in-february-the-role-of-belarus/5807050
 
Napisał: Lucas Leiroz
 
Opracował: Zygmunt Białas